Na terenie kilku gmin powstanie kompleks biogazowni

Pierwsza w Polsce spółdzielnia energetyczna „Spółdzielnia Nasza Energia” powstała z inicjatywy firmy Bio Power w powiecie zamojskim. Na terenie kilku gmin powstanie kompleks elektrowni biogazowych. Inwestycja pochłonie 150 mln zł.

Elektrownie będą zlokalizowane na terenie czterech gmin partnerskich: Sitno, Komarów-Osada, Skierbieszów i Łabunie. W każdej z nich zostanie wybudowany tzw. węzeł energetyczny, składający się z trzech biogazowni. Obiekty będą wzajemnie rezerwowały swoją moc.

Celem spółdzielni jest zapewnienie energii elektrycznej gospodarstwom domowym oraz budynkom użyteczności publicznej. Dostarczana w ten sposób energia będzie o 20 proc. tańsza od tej, pobieranej z krajowego systemu elektroenergetycznego. Będzie to możliwe dzięki własnym liniom energetycznym niskiego napięcia.

Środki zainwestowane w spółdzielnię to koszt rzędu 150 mln zł, z czego minimum 30 mln pochodzić będzie z własnych zasobów – m.in. z funduszu udziałowego, zasobowego, z przychodów działalności gospodarczej. Pozostałe środki pochodzą z dotacji i kredytów komercyjnych.


źródło: rynekinfrastruktury.pl

Dodaj komentarz